<![CDATA[burhantanis.com Şehir Notları RSS Feed]]> https://burhantanis.com/ Şehir Notları ve Kod Dünyam adında 2 farklı alanda bilgilerimi paylaşmakta, düşüncelerimi yazmaktayım. Sat, 02 Jan 2021 13:17:00 +0000 tr-TR burhanmt@outlook.com (Burhan T.) Copyright 2015-2022 3600 <![CDATA[2020 Özeti, 2021 Hedefleri]]> https://burhantanis.com/blog/2021/01/02/2020-oezeti-2021-hedefleri https://burhantanis.com/blog/2021/01/02/2020-oezeti-2021-hedefleri post Sat, 02 Jan 2021 13:17:00 +0000 Her yıl sonu, bir sonraki yılın hedeflerini içeren bir yazı yazardım dijital günlüğümde. Geçen yıl bunu yapmadım. Bu yıl niyetlendim ve 2021 yılı içine girmişken kaleme almak istedim. Çünkü bu tip şeyleri kayıt altına almak gerçekleştirme adına bir tür ön adım motivasyonu oluşturuyor.

Hayat adına 2020 yılında başımdan geçen olaylar

 • 2020’ye kendi adıma güzel başladım. Yeni bir yazılım şirketinde tam zamanlı olarak işe başladım.

 • Şirkette olağanüstü projelerde son derece güzel tecrübeler elde ettim.

 • Mart sonu korona virüs beni eve kilitlese de kendi kişisel projelerime daha fazla zaman ayırarak hedeflerime ulaşmada işeri hızlandırdım.

 • Evden çalışmak ilk başlarda eğlenceli olsa da sonlara doğru sıkılmaya başladım.

2020 - Yazılım dünyasına dair deneyimlerim

 • Bolca Vue.JS kullanarak şirket projesinde kullanılabilir componentler yazdım.

 • Multitenacy ugyulamalarla ilgili güzel tecrübeler elde ettim.

 • Yavaştan PHP’den JavaScript dünyasına kaymaya başladım.

 • Farklı alanlarla ilgili 3 güzel projemi geliştirmeye başladım. Bu projeler:

  • Finsans ile ilgili
  • E-commerce ile iligli
  • E-learning ile ilgili

Detayları şuan yazamıyorum. Sadece şunu söyleyebilirim, 80% oranında tamamlanmayan projeleri hiç kimseye detaylı açmıyorum.

2020 - Verimli çalışma adına yaptıklarım

 • Yatak odasını yarısı ofis olacak şekilde tekrar düzenledim.

 • Kendime 14 maddelik manifesto hazırladım. Bu manifesto hayatımı daha verimli ve hedeflerimi daha ulaşabilir yapma adına bir dizi ritüeller ve kendim için kazanmam gereken alışkanlıkları içeriyor. Buna siz kurallar da diyebilirsiniz.

2020 - Satın aldıktan sonra hayatımı kolaylaştıran şeyler

Sırt Destekleyicisi

 • Rode’nin Wireless Go mikrofonunu aldım. Çünkü 2021 yılı için yeni eğitim videoları hazırlama projem var. Bu yüzden alt yapısını ufaktan hazırlamaya başladım.

RODE Wireless GO

2021 yılı hedeflerim

 • Vue.JS 3’e adapte olmak.
 • Node.JS’ye geçiş
 • Figma - HTML/CSS pratikleri
 • UI/UX ile ilgili yazılar ve kitaplar okumak
 • SPA(Single Page Application) uygulamaları yazma.
 • Electron ile masaüstü uygulamarı geliştirme.
 • Hybrid mobil uygulama dünyasına giriş. React Native’e göz kırpma.

Bunları sayabilirim. 2021 yılı motivasyonum ise Vue.JS ile SPA uygulamalar yazmak diyebilirim.

Saygılar. Yeni yılınız kutlu olsun.

]]>
<![CDATA[Yeni Bir Sayfa: Merhaba 2019]]> https://burhantanis.com/blog/2019/01/04/yeni-bir-sayfa-merhaba-2019 https://burhantanis.com/blog/2019/01/04/yeni-bir-sayfa-merhaba-2019 post Fri, 04 Jan 2019 21:09:00 +0000 Öncelikle herkesin yeni yılı kutlu olsun. Ben bu yazımda 2018’in özeti ve 2019’dan beklentiler adında bir yazı yazmayacağım. Olaylar bende kalsın. Daha basit düzlemde 2018’de sevdiklerim ve 2019’da odaklanacağım meselelere değineceğim, bu kadar!

2018’de hangi araçları kullandım ve sevdim.

https://burhantanis.com/assets/phpstorm.png PHPStorm

Açıkçası IDE olarak PHPStorm’u kullanmaya 2017’de başladım ve o gün bugündür halen onunla devam etmekteyim ve çok da memnunum. PHPStorm bir text editör değil. Gerçekten fullstack IDE. İçerisinde üretkenliği maksimum düzeye çıkartacak tüm araçları barındırıyor. Kimisi hızından şikayetçi; bana göre o özellikteki bir IDE için hızı son derece makul.

Resim işleme programı olarak halen Affinity Photo’yu zevkle kullanmaya devam ediyorum.

E-posta istemcisi olarak Postbox’tan Outlook’a geçiş yaptım. Bu geçişin en büyük sebebi Postbox’un yavaşlığı.

Ana arşiv bankam olarak Evernote’ı kullanmaktayım. Her şeyim orada.

https://burhantanis.com/assets/things.png Things

Todo list uygulaması içinse hem telefon hem de bilgisayarımda Culturedcode’un geliştirdiği olağanüstü güzel bir uygulama olan Things’i kullanıyorum. İnanın bazen bu uygulamasız iş takibimin nasıl olacağını düşünmek bile istemiyorum.

Yazı yazmak için kullandığım editör programım ise iAWriter.

https://burhantanis.com/assets/agenda.png Agenda

Bunun haricinde tarih odaklı, ajanda tarzı notlarımı tutmak için de yeni keşfettiğim Agenda uygulamasını kullanıyorum.

https://burhantanis.com/assets/mindnode.gif MindNode 5

Bir proje üzerinde çalışırken beynimde dağınık düşüncelerin zihin haritasını çıkartmak için MindNode 5’i kullanıyorum.

2018’de hangi dillerde ilerleme kaydettim?

Açıkçası Swift dilinde biraz daha derinleştim ve onunla gizli bir uygulama geliştiriyorum. İleride bu projeden blogumda da bahsederim inşallah.

JavaScript gerçekten derya. Vue framework’ünü öğrenme girişimim 2018’de başladı ve halen devam etmekte.

Bunlar haricinde yazılım prensibleri ve dizayn şablonları (design patterns) meselelerine ciddi manada eğildim. Artık yazdığım kodlarda bu prensiplere uyarak yoluma devam ediyorum.

2019’da nelere odaklanacağım ?

Açıkçası 2018’de temelini attığım tüm dillerde derinleşmem bu yılda devam edecek. Mesela Swift dilini kullanarak geliştirdiğim bir uygulamamı yakın zamanda App Store’da yayınlayacağım.

Artık tüm web projelerimin arabirim kısmında JavaScript ile yazılan Vue framework’ünü kullanacağım. HTML/CSS ‘de daha derinleşmeye çalışacağım ve bol bol tasarımla alakalı kitap ve makale okuyacağım. Her ne kadar back-end önemli olsa da kullanıcı front-end’e göre karar veriyor. Çünkü tüm kullanıcı deneyimleri front-end’de gerçekleşiyor ;-)

Test-Driven Development, Document Driven Development konularında araştırma ve öğrenme çalışmalarım halen devam ediyor ve 2019 boyunca da devam edecek. Yıl sonu hedefim temiz , anlaşılır kısaca solid prensiplerine uygun kodlar yazarak programlamayı sanat düzeyinde kullanabilmeye çalışmak olacaktır. O yüzden Github’da open source projeler yayınlamaya çalışacağım ve bazı Open Source projelere katkıda bulunacağım inşallah.

Vira bismillah diyerek yeni bir sayfa açarak temiz ve verimli bir başlangıç yapmak ümidiyle…

]]>
<![CDATA[10 pieces of advise from Warren Buffet]]> https://burhantanis.com/blog/2018/08/27/10-pieces-of-advise-from-warren-buffet https://burhantanis.com/blog/2018/08/27/10-pieces-of-advise-from-warren-buffet post Mon, 27 Aug 2018 21:38:00 +0100
 • Read and write more.
 • Stay healthy and fit.
 • Networking is about giving.
 • Practice public speaking.
 • Stay teachable.
 • Find a mentor.
 • Keep in touch with friends.
 • You are not your job.
 • know when to leave.
 • Don’t spend what you don’t have.
 • ]]>
  <![CDATA[2018 Yılındaki beklentilerim]]> https://burhantanis.com/blog/2018/01/06/2018-yilindaki-beklentilerim https://burhantanis.com/blog/2018/01/06/2018-yilindaki-beklentilerim post Sat, 06 Jan 2018 12:47:00 +0000 2017 zorlu yıl oldu benim için. Ezilmişliğin, tutsaklığın ve köle olmanın bir yılı. Bu 3 kelimede aslında çok anlatmak istediğim şeyler var; ama şimdilik sadece zikretmekle yetinmek istiyorum. Bu kadar zorluk içinde aslında öğrendiğim, ders çıkardığım şeyler de oldu ve bunların hepsi de benim tecrübe haneme bir bir işlendi.

  Tecrübeyi bağışıklık aşısına benzetiyorum; hani bazı virüslere karşı vücudumuzun direncini ve bağışıklığını artırmak için enjekte edilir ya aynen onun gibi belki gelecekte başıma gelecek bazı zor durumları hızlı atlatmayı ya da teğet geçmeyi öğretiyor.

  2017'de kendimi resmen salmıştım...;-)

  İşte 2017’de bu bağışıklık aşısından bol bol yedim. Biraz acıdı ama olsun, varsın acısın! Yeter ki gelecekte aynı hataları yapmayayım. Ya da kriz anında daha istikrarlı, öz güvenli iş göreyim.

  2018’i bu perspektifte değerlendirirsem, itiraf etmeliyim ki beklentilerim var. Başarıyı umuyorum. Güzel düşünen güzel görür kaidesiyle pozitif düşünmem gerektiğini biliyorum. Pozitif enerjiye çok inanıyorum, çevremizdeki her şeyin bir enerjisi olduğuna ve bu enerjinin pozitif ve negatif insan üzerinde etki oluşturduğuna inanıyorum.

  2018'den beklentilerim var. ;-)

  Artık eskiye çok takılmamak gerekir. Emin bir şekilde geleceğe, hedeflere ilerlemek gerekir. Hep pozitif düşünerek. Düşüncelerim bu yönde hep…

  Bilgi çağındayız. Teknoloji her yerde. Bir şelale gibi bilgi fışkırarak, tazyikli su gibi çıkıyor. O suya kafayı tutsam, koparıp atar. Bu yüzden yaklaşımım şu: Cımbızla işime yarayan bilgileri o şelaleden bir zerafetle, çekip almak. Böyle bir çağda yaşıyoruz. Bilgiyi bu çağda öğrenme felsefem de budur.

  Bazen her şeye atlıyorum öğrenmek için. Sonra da kendi kendime kızıyorum. Yukarıdaki şelale örneğim geliyor aklıma. Stratejili ve metodlu olmayı önemsiyorum. Aslında çok çalışmaktansa az ve verimli çalışmanın savunucularındanım.

  2017’de beni en çok motive eden şeylerden biri de Information Technology alanında doktoramı başarıyla bitirmem oldu. Zorlu bir süreçten sonra tüm engelleri aşarak “Ph.D” ünvanını elde ettim. Bu durum bana olağanüstü özgüven ve moral verdi.

  2018’de 2 projeyi yürürlüğe sokacağım. Bir tane de IOS için mobil uygulama geliştireceğim.

  Yazılım dünyası açısından 2018’de şunları hedefliyorum:

  1. Vue framework’ü iyi bir şekilde öğrenmeyi
  2. React framework’ü öğrenmeye başlamayı
  3. Swift ile eli ayağı düzgün bir uygulama yapabilmeyi ve bir IOS developer olmayı. 2017 hedefimdi. Belirli kısımda gerçekleştirdim.
  4. Laravel’de daha da uzmanlaşmayı. Redis gibi cache db’leri çokça projelerimde kullanmayı.
  5. JavaScript’te uzmanlaşmayı
  6. Html5, ve CSS3’ün tüm inceliklerini öğrenmeyi

   Ayrıca işim ile ilgili daha cesur adımlar atmayı düşünüyorum. Daha özgür olmayı ve daha fazla kazanmayı hedefliyorum.

   Çevrem ile ilgili olarak da 2018’i daha sosyal yaşamayı arzuluyorum. İşim buna engel olmamalı. Engel dersem olur; kendimi engel olmadığına inandırırsam olmaz ;-)

   Hayatımda yeni bir sayfa açmayı umuyorum. Allah’ın izniyle başaracağıma inanıyorum… Vesselam.

  ]]>
  <![CDATA[Welcome 2018, Goodby 2017. The wishes for 2018]]> https://burhantanis.com/blog/2017/12/30/welcome-2018-goodby-2017-the-wishes-for-2018 https://burhantanis.com/blog/2017/12/30/welcome-2018-goodby-2017-the-wishes-for-2018 post Sat, 30 Dec 2017 00:02:00 +0000 I would like to start from 2017. 2017 was quite difficult year for me but somehow I successfully overcame them. I had wishlist from 2016 to 2017. You can find it here to read the article.

  %80 of the goals were succefully achived in 2017 so I’m happy. I have had self-confidence. It has affected to my future goals also. I will confidently fullfill my 2018’s goals.

  Before mentioning 2018’s goals, let’s continue what I did, experienced and learned in 2017:

  • I got to know some people who have two-faced or hidden agenda in their life.
  • Only knowledge is not enough to show the people your skills. But also the appearance, speaking beautifully are important. Because we should be aware to live in the 21st century. These kinds of things make you difference in the 21st century. People pay more attention to your appearance and speaking…
  • in 2017,I have learned that you should have B and C plan.
  • You should not lean on your company. Always try to reach your independence in terms of earning money etc.
  • Self-confidence is important.
  • Sometimes don’t care too much what people say about you. Just look forward confidently.
  • Pray is my strongest weapon.
  • Determination is very important. Do not give up quickly.
  • Frankness is not good in some cases. Less talk less mistake.

  What I have liked in 2017:

  • PHPStorm IDE. It is really very successfull IDE. I have started to use it instead of Coda. More productive than Coda.
  • Things 3 for IOS and MacOS. It is really awesome to-do list app. I highly recommend it.

  What I have learned in 2017:

  • Swift programming language.
  • Laravel Forge. It makes my job really easy. I highly recommend it for Laravel users…

  What I have done in 2017:

  • I finished my doctorate in Information Technology. I have obtained “Dr.” title. From now on you can call me “Dr. Burhan ;-)

  What will I do in 2018:

  • I will continue to learn Swift programming language to develop a proper app in 2018.
  • I will take more risk to achive my goals.
  • I want to learn more about Vue and React javascript framework.
  • To earn more money.
  • To read more books.
  • To learn more new things.

  Happy new year!

  ]]>
  <![CDATA[Sadya Nadella's 10 Rules for Success]]> https://burhantanis.com/blog/2017/12/22/sadya-nadellas-10-rules-for-success https://burhantanis.com/blog/2017/12/22/sadya-nadellas-10-rules-for-success post Fri, 22 Dec 2017 00:13:00 +0000
 • Be a lifelong learner.
 • Find the soul of your company.
 • Have confidence.
 • Fall in love with what you do.
 • Built a great company culture.
 • Be a source of energy.
 • Seek work-life harmony.
 • Have a clear vision.
 • Partner broadly.
 • Build your capabilities.
 • ]]>
  <![CDATA[Black & Sails Tadında Bir Seyahat: Filipinler, Palawan Adaları]]> https://burhantanis.com/blog/2017/07/13/black-and-sails-tadinda-bir-seyahat-filipinler-palawan-adalari https://burhantanis.com/blog/2017/07/13/black-and-sails-tadinda-bir-seyahat-filipinler-palawan-adalari post Thu, 13 Jul 2017 00:17:00 +0100 Netflix’te Black & Sails TV serisini izlediyseniz, Bahama Adalarında çevrilen meşhur bu diziyi hatırlarsınız. Tarihteki ünlü korsanlardan Kaptan Flint ve Long John Silver’ın hayatını konu alıyor. Dizi, Karayip Korsanları tadında ama ondan bir kumaş daha üstün.

  İşte bu yaz Eşimle Palawan adaları seyahatimiz, beni tam da Black & Sails ortamına götürdü. Palawan, tarif etmekte zorlanacağım güzellikte bir şehir. Merkezi, Puerto Princesa. Fakat can alıcı güzellikteki yerleri El-Nido bölgesinde. 4 günlük seyahatim boyunca birbirinden güzel adalarını gezdim, yüzdüm, kod yazdım, tefekkür ettim.

  Öğle yemeğini bir adada, sahil kıyısında, yarı denizin içinde yaptım(Bildiğin insansız bir ada). Mürekkep balığını tadıp, Lapu - Lapu yedim. Fotoğraf makinamla bol bol fotoğraf çekip notlar aldım.

  Adada güzel bir ziyafet çektik - Palawan

  Adada güzel bir ziyafet çektik - Palawan

  Güzel insanlarla sohbet ettim. En güzel kumsala sahip adalarında yüzdüm. Kısaca sıradışı bir dört gün yaşadım. Seyahatim yorucu olsa da değdi.

  Oralara yolunuz düşerse uçağınızın iniş yapacağı ilk yer Princesa Puerto bölgesi. Puerto Princesa, Palawan’ın merkezi. Bu kısımda de gezilecek yerler olsa da en can alıcı kısımlar El-Nido bölgesinde. Karayoluyla 6 saat gibi sürüyor. Bütçenize uygun orta güzellikte bir otele yerleştikten sonra yapacağınız ilk iş private turlara göz atmak olmalıdır. Bu turlardan isterseniz hepsini deneyin, isterseniz de gözünüze kestirdiğiniz en iyi paketi seçin.

  Filipinler demek, deniz demek, balık demektir. Yani adalar ülkesi olan bu ülkede istediğiniz lokantada istediğiniz türden balık bulabilirsiniz. Uzakdoğu mutfağı biz Türklerin damak tadına çok uygun olmasa da balık balıktır ve helal-haram noktasında da en sıkıntısız yemektir diyebilirim. El-Nido’da bolca balık yersiniz ve taze tropikal meyve sularından içersiniz. Ben 11 yıldır buralarda yaşadığım için Filipin mutfağıyla ilgili bir sorunum yok :)

  Son durağımız tekrar Puerto Princesa oldu ve Hue Hotels and Resorts adında sıradışı tasarımı olan bir otelde konakladık. Oteli çok beğendim. 3 yıldızlı bir otel olmasına rağmen Puerto Princesa gibi bir yerde bana 5 yıldızlı bir otel deneyimi yaşattı. Robinson Mall’e de yakın olması cabası.

  Otelde kapı numaralarını sanatsal bir zevkle gölgeden oluşturmayı başarmış bir otelden bahsediyoruz. Hayatımda başka hiç bir yerde görmediğim konsepte sahip bir oteldi.

  Gölgeden kapı numarası

  Kısaca 4 günü haz alarak yaşadığım bir seyahat oldu. Bu tip tatiller iş yoğunluğunuzun sizde oluşturduğu yıpratmayı bir çırpıda temizleyiveriyor. Mutlaka yoğun bir stres yorgunluğuna maruz kaldığınız an en az 4-5 gün tatile çıkmalısınız.

  Deniz Yıldızı

  ]]>